صانا سرویس

تعمیرات و فروشگاه

تلفن

05138721212
09150881992

آدرس

مشهد، بلوار پیروزی، بلوار رضوی، ابتدای رضوی 22، فاز تجاری، پلاک 5

صانا سرویس؛ کنار شما، رو به آینده

معرفی 13 مورد از قطعات یخچال

قطعات یخچال

یخچال یکی از بزرگترین وسایل برقی، در منازل به شمار می رود که از قطعات بسیاری تشکیل شده است. این دستگاه از سیستم پیچیده ای برخوردار است و بنابراین هر یک از قطعات یخچال از اهمیت بسزایی برخوردار هستند. آشنایی با قطعات یخچال می تواند تاثیر بسزایی در استفاده بهتر از این دستگاه داشته باشد، لذا در ادامه قصد داریم تا هر یک از انواع قطعات این دستگاه را به شما معرفی کنیم تا علاوه بر آشنایی با قطعات این دستگاه، با عملکرد هر یک از آن ها نیز آشنا شوید.

لازم به ذکر است که یخچال ها از تاریخچه طولانی مدتی برخوردار هستند و بدین دلیل این دستگاه در هر نسل، همراه با قابلیت و همچنین امکانات بیشتری معرفی شده است و همانطور که مشاهده می کنید، هر روزه به امکانات این دستگاه افزوده می شود و در نتیجه تعداد قطعات به کار رفته در یخچال افزایش پیدا خواهد کرد.

مهم ترین قطعات در سیستم یخچال

 

مهم ترین قطعات در سیستم یخچال

 

یکی از مهم ترین عملکرد های یخچال، کاهش دما در فضای داخلی یخچال به دلیل افزایش ماندگاری مواد غذایی در فضای داخلی یخچال است، لازم به ذکر است که فرآیند ایجاد سرما در یخچال، نیازمند تاثیر قطعات مختلف یخچال در یکدیگر هستند چرا که سرما سازی یخچال از چرخه به خصوصی برخوردار است و بنابراین قطعات مختلف، نقش بسزایی در عملکرد یخچال خواهند داشت.

در ادامه مهم ترین قطعات یخچال را همراه با عملکرد هر یک از آن ها به شما معرفی خواهیم کرد.

گاز مبرد

گاز مبرد یکی از مهم ترین بخش ها در سیستم پیچیده یخچال به شمار می رود و جالب است بدانید این گاز اختراع دانشمند بزرگ ایرانی یعنی، ابن سینا است.

گاز مبرد در انواع متفاوتی تولید و به بازار ارائه می شود و امروزه تولید کننده های انواع یخچال از مدل های مختلف این گاز در ساختار یخچال استفاده می کنند.

این گاز علاوه بر یخچال در دستگاه های سرمایشی دیگر نیز از کاربرد گسترده ای برخوردار است و در واقع تنها در سیستم یخچال ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.

گاز مبرد در سیستم یخچال، وظیفه ایجاد سرما را بر عهده دارد و بایستی برای انجام این فرآیند، گاز به مایع تبدیل شود و سپس با عبور از کندانسور ها مجدد به گاز تبدیل شود، چرا که انجام این چرخه منجر به کاهش دما در فضای داخلی یخچال می شود.

لازم به ذکر است، همانطور که پیش تر اشاره کرده ایم مدل های مختلفی از انواع گاز مبرد وجود دارند که برخی از آن ها منجر به آسیب به محیط زیست خواهند شد و بنابراین افرادی که قصد خرید این محصول را برای شارژ گاز یخچال خود دارند، بایستی حتما پیش از خرید آگاهی خود را درباره انواع گاز یخچال افزایش دهند یا با متخصص تعمیر یخچال مشهد مشورت کنند.

مطالعه مفید: گاز یخچال | معرفی 7 گاز مبرد یخچال

موتور یخچال

موتور که به آن کمپرسور نیز گفته می شود یکی دیگر از انواع قطعات یخچال به شمار می رود که از وظایف بسیاری در عملکرد یخچال برخوردار است.

موتور یخچال از قطعات بسیاری همچون پیستون، میل لنگ، سوپاپ، موتور آسنکرون و …  تشکیل می شود.
یکی از مهم ترین وظایف کمپرسور در یخچال، فشرده سازی گاز مبرد است و این فرآیند به صورتی انجام می شود که در ابتدا مایع توسط کمپرسور، از اوپراتور با استفاده از مکش جذب شده و سپس با افزایش فشار سیار و متراکم کردن گاز، دما افزایش پیدا می کند و سپس به گاز تبدیل می شود و این چرخه مجدد تکرار خواهد شد.

محل قرار گیری کمپرسور در یخچال، در پایین ترین قسمت و پشت دستگاه است.

مطالعه مفید: آشنایی با تعمیر کمپرسور یخچال (موتور یخچال)

کندانسور

 

کندانسور

 

کندانسور یا رادیاتور در واقع از لوله های بسیاری تشکیل شده است که در پشت یخچال قرار گرفتند و در واقع  این لوله ها بستری برای فرآیند کاهش دما در یخچال هستند.

کندانسور در مدل های مختلفی تولید و در انواع یخچال مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به موتور متصل است. گاز مبرد با افزایش فشار در این بخش، سهم بزرگی را در کاهش دمای یخچال بر عهده دارد.

مطالعه مفید: کندانسور یخچال چیست؟

فیلتر درایر

 

فیلتر درایر

 

فیلتر درایر یکی از انواع قطعات یخچال است که به آن فیلتر خشک کن نیز گفته می شود و این قطعه موظف به فیلتر کردن رطوبت است. در واقع این قطعه به شکل استوانه است و محل قرار گیری آن بعد از کندانسور و قبل از لوله مویی واقع شده است.

فیلتر درایر در واقع از ورود هوای مرطوب، روغن، آلودگی و … به چرخه گاز یخچال جلوگیری می کند، چرا که وجود رطوبت منجر به یخ زدگی لوله ها، آسیب به کمپرسور و همچنین کاهش راندمان یخچال و افزایش استهلاک موتور می شود.

لوله مویی

لوله مویی که به آن شیر انبساط نیز گفته می شود یکی دیگر از انواع قطعات یخچال است که وظیفه تنظیم فشار گاز مبرد را بر عهده دارد، به صورتی که گاز مبرد پس از عبور از کندانسور وارد لوله مویی که بسیار نازک بوده و همچنین از جنس مس ساخته شده است، می شود و سپس فشار گاز به یک پنجم فشار اولیه کاهش پیدا می کند و در نهایت گاز با دمای پایین تری وارد اوپراتور خواهد شد.

اوپراتور

اوپراتور یا تبخیر کننده، شبیه به کندانسور است و در بخش فریزر دستگاه تعبیه شده است و جنس این قطعه از آلومینیوم یا مس است.

وظیفه این قطعه جذب گرمای موجود در فضای داخلی یخچال است به صورتی که، گاز مبرد در حین خروج از لوله مویی فشار خود را از دست داده و به مایع تبدیل می شود و همچنین دمای آن کاهش پیدا می کند و با قرار گرفتن در لوله های اپراتور و جذب گرمای محیط یخچال، بخار شده و سپس مجدد به حالت گاز تبدیل خواهد شد.

مطالعه مفید: اواپراتور یخچال چیست؟

فن داخلی

فن داخلی در بسیاری از یخچال فریز ها تعبیه می شود چرا که این قطعه از افزایش دما قطعات حین عملکرد خود پیشگیری می کند و در واقع قادر به ایجاد دمای یکنواخت در بین قطعات یخچال است.

ترموستات

 

فیلتر درایر

 

یکی دیگر از انواع قطعات یخچال، ترموستات است. این قطعه بایستی دمای یخچال و فریزر را ثابت نگه دارد.

در واقع در صورت عدم عملکرد این قطعه، کمپرسور به صورت دائمی به فعالیت خود ادامه خواهد داد و درنهایت دمای فضای داخلی در یخچال افزایش پیدا می کند.

در صورتی که دما در یخچال فریزر به میزان مطلوب برسد، ترموستات موظف به قطع جریان برق به کمپرسور و در واقع پیشگیری از عملکرد این قطعه می باشد تا دمای یخچال فریزر ثابت بماند.

لازم به ذکر است که ترموستات دردو نوع الکتریکی و مکانیکی موجود است که در نوع مکانیکی آن، این قطعه به اپراتور متصل است.

رله استارت

رله استارت وظیفه روشن کردن کمپرسور را پس از دریافت برق بر عهده دارد و در واقع ترموستات با استفاده از سیگنال الکتریکی دستور روشن سازی کمپرسور را به رله استارت ارسال می کند.

المنت حرارتی

هیتر یا المنت حرارتی یکی دیگر از انواع قطعات یخچال به شمار می رود که امروزه در بسیاری از انواع یخچال فریزر هایی که از سیستم نوفراست یا همان برفک زدایی پشتیبانی می کنند تعبیه شده است.

در واقع اگر اپراتور یخ بزند، هیتر المنت قادر به آب کردن یخ و برفک ها است. لازم به ذکر است که یخ و برفک های آب شده از طریق لوله های تخلیه وارد سینی یخچال شده و در این قسمت تبخیر می شوند.

ترمودیسک

یکی از انواع قطعات یخچال، ترمودیسک است که این قطعه در واقع یک ترموستات حرارتی بوده که با کاهش دمای اپراتور تا 5- و سپس یخ زدن آن، جریان برق را به سمت هیتر المنت هدایت می کند و پس از روشن شدن این قطعه برفک و همچنین یخ ها آب می شوند.

فیوز حرارتی

فیوز حرارتی در یخچال فریزر هایی که از سیستم نوفراست پشتیبانی می کنند تعبیه شده است. در واقع فیوز حرارتی یکی از انواع قطعات یخچال است که با کنترل دمای هیتر المنت از آسیب و آتش سوزی در یخچال پیشگیری می کند.

برد الکتریکی

 

برد الکتریکی

 

همانطور که می دانید برد الکتریکی یکی از انواع قطعات یخچال است که از نقش بسزایی در عملکرد این دستگاه برخوردار بوده و همانند مغز در بدن انسان تمامی اطلاعات لازم را به قطعات دیگر در یخچال فریزر ارسال می کند.

مطالعه مفید: آشنایی با نحوه تعمیر برد یخچال

تعمیر و تعویض قطعات یخچال

یخچال ها همانند تمامی لوازم برقی ممکن است در عملکرد خود با مشکل مواجه شوند و بنابراین بایستی برای رفع مشکل در یخچال ها در کوتاه ترین زمان از تکنسین تعمیر یخچال مشهد کمک بگیرید، لذا بهترین انتخاب در صورت مشاهده بروز مشکل در سیستم یخچال تماس با صانا سرویس است، چرا که یخچال از سیستم و ساختاری پیچیده برخوردار بوده و بایستی حتما از فردی متخصص در زمینه تعمیر یخچال برای تعمیر یا تعویض هر یک از قطعات این دستگاه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *