صانا سرویس

تعمیرات و فروشگاه

تلفن

05138721212
09150881992

آدرس

مشهد، بلوار پیروزی، بلوار رضوی، ابتدای رضوی 22، فاز تجاری، پلاک 5

صانا سرویس؛ کنار شما، رو به آینده

آموزش تمیز کردن فیلتر لباسشویی در 30 دقیقه

تمیز کردن فیلتر لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از پر کاربرد ترین وسایل در هر خانه ای به شمار می رود که می تواند بدون استفاده از نیروی انسانی لباس ها را شسته و به صورت خشک شده به شما تحویل دهد اما استفاده طولانی مدت یا عدم استفاده صحیح از این دستگاه می تواند موجب بروز مشکلاتی برای این دستگاه شود.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای ماشین لباسشویی رخ دهد مشکلاتی است که نشانگر عدم عملکرد مناسب فیلتر یا رسوب گیر است که در صورت مواجه شدن با چنین مشکلاتی بایستی در قدم اول به تمیز کردن فیلتر بپردازید یا در صورت نیاز فیلتر را تعویض کنید.

ما سعی داریم تا در این مقاله شما را با نحوه تمیز کردن فیلتر لباسشویی و همچنین دلایلی که منجر به این مشکل می شوند، نحوه پیشگیری از آلوده شدن فیلتر، انواع فیلتر و … آشنا کنیم پس اگر قصد تمیز کردن فیلتر لباسشویی منزل خود را دارید حتما تا ادامه مطالب با همراه باشید تا تنها در 30 دقیقه بتوانید فیلتر ماشین لباسشویی را کاملا تمیز کنید.

مطالعه مفید: تعمیر لباسشویی مشهد

وظیفه فیلتر تصفیه آب در ماشین لباسشویی

 

وظیفه فیلتر تصفیه آب در ماشین لباسشویی

 

فیلتر یکی از مهم ترین بخش ها در ماشین لباسشویی است که تقریبا در بیشتر وسایل برقی وجود دارد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از ورود انواع آلودگی و رسوب به داخل دستگاه است زیرا این قسمت می تواند تمام سختی آب را به خود جذب کند.

ورود رسوب ها به دستگاه می تواند به مرور باعث عملکرد نامناسب قطعات دیگر در ماشین لباسشویی شود و به این دلیل فیلتر تصفیه آب در ماشین لباسشویی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 عدم وجود فیلتر در لباسشویی می تواند منجر به تمیز نشدن لباس ها و همچنین بروز مشکلات متعددی در فرآیند شست و شو شود.  در صورتی که اگر فیلتر دستگاه از عملکرد مناسبی برخودار باشد، افزایش طول عمر و همچنین عدم نیاز به سرویس دوره ای را برای ماشین لباسشویی به همراه دارد.

مطالعه مفید: 8 علت تخلیه نکردن آب لباسشویی | آموزش تعمیر ماشین لباسشویی در منزل

علائم آلودگی فیلتر

علائم متفاوتی نشانگر کثیفی فیلتر یا گرفتگی آن هستند که پس از مشاهده این علائم بهتر است ابتدا به سراغ بررسی فیلتر آب بروید و در صورت کثیف نبودن این قطعه سپس به بررسی قطعات دیگر بپردازید.

 • خاموش شدن دستگاه در فرآیند شست و شو
 • کار نکردن دکمه استارت
 • خطا دادن دستگاه
 • عدم فرآیند خشک شدن لباس ها پس از شست و شو
 • تمیز نشدن لباس ها

محل قرار گیری فیلتر

 

محل قرار گیری فیلتر

 

درب کوچکی در پایین ترین قسمت ماشین لباسشویی تعبیه شده که محل قرار گیری فیلتر است البته در برخی از ماشین های لباسشویی ممکن است درب فیلتر در قسمت ذکر شده قرار نداشته باشد و بایستی برای پیدا کردن درب فیلتر دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

باز نشدن درب فیلتر

برای تمیز کردن فیلتر لباسشویی بایستی در ابتدا درب محل قرار گیری آن را باز کنید اما در مواردی ممکن است که درب آن باز نشود.

در صورت عدم باز شدن درب به هیچ وجه سعی نکنید که با زور آن را باز کنید زیرا در برخی از مواقع علت باز نشدن درب می تواند به دلیل آسیب یا ضربه ای در گذشته به ماشین لباسشویی باشد و باز کردن درب با سختی ممکن است منجر به آسیب بیشتر به درب فیلتر شود.

پیشگیری از گرفتگی فیلتر در ماشین لباسشویی

 

پیشگیری از گرفتگی فیلتر در ماشین لباسشویی

 

در واقع شما حتی با رعایت تمام نکات استفاده صحیح از ماشین لباسشویی ممکن است باز هم با گرفتگی یا کثیفی فیلتر دستگاه مواجه شوید اما انجام برخی کار ها می تواند از گرفتگی و آلوده شدن فیلتر تا حدودی پیشگیری کند.

بررسی لباس ها یکی از اقداماتی است که بایستی پیش از قرار دادن لباس ها در دیگ لباسشویی حتما انجام دهید زیرا در صورت وجود اشیایی همچون کلید یا سکه در جیب شما ممکن است علاوه بر ایجاد صدا در حین فرآیند شست و شو به دلیل برخورد شی با دیواره ها، این اشیا در فیلتر دستگاه گیر کنند و مانع از روند صحیح شست و شو شوند، همچنین سرویس دوره ای فیلتر در هر 4 ماه می تواند موجب پیشگیری از آلودگی شود.

تاثیر آب سخت در فیلتر آب لباسشویی

 

تاثیر آب سخت در فیلتر آب لباسشویی

 

آب سخت یکی از اصلی ترین دلایل تمیز کردن فیلتر لباسشویی و یا تعویض آن است زیرا روند تشکیل آب سخت به صورتی است که آب باران با عبور کردن از روی برخی از سنگ های نرم باعث می شود که میزانی از مواد معدنی سنگ در آب حل شود و به این دلیل آب سخت می شود.

ماشین لباسشویی به آب شهری متصل است و آب شهری در بسیاری از مناطق آب سخت است یعنی دارای املاح و رسوب های زیادی همچون نمک، منیزیم، آهن، منگنز و آلومینیوم است.

همانطور که پیش تر گفتیم فیلتر ماشین لباسشویی وظیفه تصفیه کردن آب را دارد و به این دلیل رسوب ها در فیلتر به مرور جذب شده و بایستی به تمیز کردن فیلتر لباسشویی بپردازید.

ورود آب سخت به داخل ماشین لباسشویی منجر به بروز مشکلاتی برای دستگاه می شود که در ادامه چند نمونه از آن ها را به شما معرفی می کنیم.

 • پر شدن فیلتر می تواند منجر به نیاز تمیز کردن فیلتر لباسشویی در بازه های زمانی کوتاه تری شود همچنین پر شدن فیلتر و تمیز نکردن آن باعث ورود زنگ آهن به آب لباسشویی می شود که به این دلیل لکه های قرمزی روی لباس ایجاد می گردد که پاک کردن آن ها تقریبا غیر ممکن است.
 • شوره زدن لباس ها و ایجاد لکه های سفید یکی از دلایل مبنی بر ورود آب سخت به داخل دستگاه است.
 • کاهش راندمان لباسشویی به دلیل فشار زیاد رسوب ها روی هیتر که منجر به کاهش راندمان دستگاه می شود و به علاوه مصرف برق ماشین لباسشویی افزایش پیدا می کند.
 • گرفتگی در لوله ها یکی از علائم ناشی از ورود آب سخت به داخل دستگاه است.
 • و …

10+ مرحله تمیز کردن فیلتر لباسشویی

 

میز کردن فیلتر لباسشویی

 

تمیز کردن فیلتر لباسشویی به هیچ وجه کار سخت و دشواری نیست و شما بدون نیاز به کمک متخصص می توانید به راحتی فیلتر ماشین لباسشویی منزل خود را تمیز کرده و موجب بر طرف کردن و پیشگیری از بسیاری از مشکلات ماشین لباسشویی شوید. در ادامه می توانید تمامی مراحل تمیز کردن فیلتر لباسشویی را مطالعه کنید.

 • ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 • پیش از هر اقدامی برای باز کردن درب فیلتر بایستی لگن یا حوله ای زیر درب قرار دهید زیرا ممکن است پس از باز کردن درب دستگاه آب های کثیف و آلوده از مخزن خارج شوند.
 • تمام شیر های آب را ببندید.
 • پیچ های مربوط به آب سرد و گرم را از قسمت پشت ماشین لباسشویی باز کنید.
 • لوله تخلیه ماشین لباسشویی را بیرون بکشید.
 • درپوش را باز کرده و تمام آب موجود داخل آن را خارج کنید. در این قسمت احتمالا با میزان زیادی از آب های آلوده رو به رو خواهید شد.
 • درب محل قرار گیری فیلتر را باز کنید.
 • در کنار محل قرار گیری فیلتر پروانه ای وجود دارد که بایستی حتما آن را بررسی کنید و آلودگی آن را تمیز کنید.
 • فیلتر را کاملا تمیز کنید به طوری که در ابتدا با یک دستمال پرز های روی فیلتر را جدا کرده و سپس فیلتر را به مدت 10 دقیقه در آب داغ همراه با شوینده قرار دهید و با استفاده از یک مسواک تمیز کردن فیلتر لباسشویی را انجام دهید.
 • محل قرار گیری فیلتر را در دستگاه بررسی کنید و در صورتی که داخل دستگاه یا همان محل قرار گیری فیلتر آلوده بود با استفاده از وارد کردن یک دستمال تمام آلودگی داخل دستگاه را تمیز کنید.
 • شلنگ تخلیه آب را بررسی کنید و در صورت مشاهده آلودگی در آن، داخل لوله را با استفاده از یک دستمال کاملا تمیز کنید زیرا در صورت وجود آلودگی در داخل شلنگ، فیلتر مجدد آلوده می شود.
 • فیلتر را در محل قرار گیری خود مجدد نصب کنید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

بررسی عملکرد فیلتر

 

بررسی عملکرد فیلتر

 

برای اطمینان از بر طرف شدن مشکل لازم است تا پس از فرآیند تمیز کردن فیلتر لباسشویی، به بررسی آن بپردازید زیرا در صورتی که فیلتر به درستی در محل قرار گیری خود نصب نشده باشد می تواند منجر به نشتی آب یا روشن نشدن ماشین لباسشویی شود.

ماشین لباسشویی را روشن کنید و اجازه دهید که دیگ یک دور بدون لباس بچرخد. چرخش باید بدون هیچ صدایی باشد زیرا در صورت ایجاد صداهای عجیب و غریب یعنی فرآیند نصب فیلتر را به درستی انجام نداده اید و بایستی مجدد به نصب فیلتر بپردازید.

در صورتی که موفق به نصب صحیح فیلتر نبودید یا مشکل ماشین لباسشویی شما بر طرف نشد بایستی از یک تکنسین کمک بگیرید.

تعویض فیلتر ماشین لباسشویی

 

تعویض فیلتر ماشین لباسشویی

 

در مواقعی ممکن است تمیز کردن فیلتر لباسشویی فایده ای نداشته باشد و در این صورت بایستی به تعویض فیلتر بپردازید.

در زمانی که فیلتر نیاز به تعویض داشته باشد علائمی در ماشین لباسشویی رخ می دهد که نشانگر نیاز ماشین لباسشویی به تعویض فیلتر است که در ادامه برخی از این علائم را به شما معرفی می کنیم.

 • کاهش سرعت ورود آب سرد به ماشین لباسشویی
 • بوی نامطبوع در لباسشویی
 • ایجاد لکه روی لباس
 • تغییر رنگ آب
 • پرز گرفتن لباس ها
 • خیس بودن لباس ها پس از فرآیند شست و شو
 • و ….

انواع فیلتر یا رسوب گیر ماشین لباسشویی

رسوب گیر های ماشین لباسشویی از نظر عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می شوند که شامل فیلتر های مغناطیسی و فیلتر های پلی فسفات هستند.

مطالعه مفید: بهترین رسوب گیرهای لباسشویی و ظرفشویی در بازار

فیلتر های مغناطیسی

در فیلتر های مغناطیسی دو مگنت برای ایجاد میدان مغناطیسی و پیشگیری از تشکیل رسوبات در آب وجود دارد و همچنین فیلتر های مغناطیسی از جذب آلودگی بسیار بالایی برخوردار هستند.

فیلتر های پلی فسفات

عملکرد این فیلتر ها به صورتی است که به ذرات رسوب یا رسوب کربنات کلسیم و منزیم که در آب وجود دارد، واکنش نشان می دهند و باعث تغییر شکل آن ها می شوند.

برای خرید هر یک از انواع فیلتر ها بهتر است از نظر متخصص در این زمینه کمک بگیرید و فیلتری که مناسب ماشین لباسشویی شما است را خریداری و استفاده کنید.

انجام سرویس دوره ای در بازه زمانی مشخص

شاید با این سوال مواجه شوید که بهتر است در چه بازه زمانی به تمیز کردن فیلتر لباسشویی بپردازید که باید در پاسخ به این سوال بگوییم بهتر است برای تمیز کردن فیلتر لباسشویی بازه زمانی 6 الی 12 ماه را در نظر داشته باشید.

همانطور که پیش تر گفتیم کیفیت آب در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است و در صورتی که احساس کردید آب شهری در منطقه سکونت شما از سختی زیادی برخوردار است بایستی سرویس دوره ای را در مدت زمان کوتاه تری انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *